Karl Jaspers

Zoradiť podľa:

Na používanie e-shopu musíte mať povolený JavaScript!

Karl Jaspers (1883-1969), nemecký filozof, významný predstaviteľ filozofie existencializmu. Narodil sa v Oldenburgu, v rodine zámožného bankára. Študoval právo a neskôr medicínu, so zameraním na psychiatriu. Promoval v Heidelbergu, kde aj dlhé roky pôsobil. Ešte v mladosti mu diagnostikovali nevyliečiteľné ochorenie pľúc a srdca, čo ho primälo k zdravej životospráve a umožnilo mu lepšie porozumieť psychologickým problémom.

V rokoch 1909 až 1937 pôsobil v Heidelbergu, najprv mal lekársku prax v psychiatrickej liečebni pri univerzite, neskôr obhájil svoju prácu Všeobecná psychopatologie a prednášal na univerzite, aj viedol katedru. Pre antifašistické názory a židovský pôvod svojej manželky bol počas  2. svetovej vojny z pôsobenia na univerzite vylúčený a bola mu zakázaná publikačná činnosť. V roku 1948 sa s manželkou presťahovali do Bazileje, kde sa jeho známosť naplno rozšírila, opäť prednášal a získal viacero ocenení. Tu aj v roku 1969 ako v tom čase už švajčiarsky občan aj zomrel. V jeho pozostalosti bolo viac ako 35 000 strán odborných prác.

Jeho prístup k existencializmu bol teistickým. Bol inšpirovaný Platónom, Plotinom, Kantom a Nietzschem. V chápaní psychických dejov videl cestu ku koncepcii svojej psychológie svetonázorov. Človek je podľa neho na ideovej ceste, môže sa stať nihilistom, skeptikom, môže hľadať oporu v konečnom (napr. autoritárstvo) alebo v nekonečnom. Zdroj: Wikipedia


Karl Jaspers | Petrus Publishers

Súbor štyroch štúdií je venovaný životu, dielu a najmä svetodejinnému pôsobeniu najvýznamnejších osobností dejín.

16,90
viac info