Na používanie e-shopu musíte mať povolený JavaScript!

Imunita a aktivita vedomia

Vypočujte si zaujímavú diskusiu spojenú s ukážkami cvičení jogy. V diskusii sa dozviete, ako joga napomáha udržiavať imunitný systém v dobrej sile, ako súvisí duševné zdravie s imunitou a čo pre imunitu znamená slobodné, voľné dýchanie.   

Video bolo zaznamenané na výstave Bibliotéka 2021, kde sme v rámci sprievodného programu pri príležitosti uvedenia slovenského prekladu knihy Slobodný dych (orig. Der freie Atem) od autora Heinza Grilla organizovali podujatie pod názvom Možnosti posilnenia imunity vo vzťahu k pohybu, dychu a duševnému zdraviu. 

Počas podujatia spolu diskutovali traja učitelia jogy: Paula Dobiášová, farmaceutka, Matej Štepita, psychológ a Miriam Bellušová, vydavateľka.

Matej Štepita pôsobí v Bratislave, ako jogový učiteľ a psychológ. Pracuje v občianskom združení Učitelia jogy a záleží mu na tom, aby u svojich účastníkov, klientov aj študentov podporil duševné zdravie a rozvoj. Viac o Matejovi Štepitovi...

Paula Dobiášová je učiteľkou jogy a farmaceutkou. Kladie dôraz na precíznu prácu s telom a kreatívny prístup k pohybu, aj rozvíjanie schopnosti koncentrácie. Má medicínske vzdelanie.  Viac o Paule Dobiášovej...

Priebeh diskusie:

00:02:34 Ako funguje imunitný systém na fyzickej úrovni, organizácia imunitného systému
00:07:40 Imunita a oblasť psychológie, imunitný systém a duševné sily
00:14:45 Obraz imunitného systému - špecifická a nešpecifická imunita
00:18:45 Duševné hľadisko pri imunite
00:26:30 Ako na joge podporiť konanie zo záujmu. schopnosť rozlišovania a duševné zdravie
00:33:04 Jogový prístup podľa autora Heinza Grilla - syntéza východnej a západnej spirituality
00:38:30 Zapojenie sympatiku a parasympatiku pri cvičení jogy a pri meditácií
00:49:05 Praktické ukážky cvičenia jogy
00:59:20 Aktívna práca vedomia ako prostriedok celostného zdravia
01:10:50 Slobodný dych - ako pracovať s dychom?
Pozn: Ospravedlňujeme sa za zhoršenú kvalitu zvuku, video bolo nahrávané priamo vo výstavnej sále. Video sme pre vás preto doplnili o titulky.