Pohľady

Duševné sily

Duša (vedomie človeka) sa vyznačuje tromi silami, tromi charakteristickými vlastnosťami a tými sú myslenie, cítenie a vôľa. "Rozvinutie síl duše venuje celému životu morálne zdokonalenie, náhľady do súvislostí, stabilnejšiu pružnosť v zdraví a psychickej pohode a otvára cvičiacemu počiatočnú cestu k majstrovstvu a k vedeniu svojho života",  H.Grill. 

 

Viac...

Joga a životný priestor

Na mojich lekciách jogy sa môžete stretnúť s pojmom "stred dĺžky chrbta", alebo tzv. tretie centrum. Vo fyzickom tele, pomyselne na úrovni žalúdka smerom k chrbtici sa nachádza zhluk nervovo-vegetatívnych zakončení (odb. plexus solaris), ktoré riadia činnosť orgánov brušnej dutiny. V astrálnom tele sa na jeho úrovni nachádza tretie energetické centrum, tzv. manipúra čakra. 

Viac...

Marcový seminár Pokročilé ásany

Prvý seminár, ktorým sme otvorili cyklus pravidelných seminárov pre detailnejšie zaoberanie sa pokročilými ásanami,  sa konal  25. marca v Miloslave. 

Viac...

Pluh (halásana) a schopnosť aktívneho rozvoja

Obrátená pozícia pluhu, halásana,  podnecuje vedomé zažívanie voľného dychu. Vykonanie tejto jogovej pozície, ásany, pôsobí na cvičiaceho tak, že sa priestor v jeho subjektívnom vnímaní zužuje, dolieha na neho a umožňuje len obmedzené možnosti rozpínania tela. Návrat z pozície prináša do vedomia šíravu, otvorenie priestoru a zažitie slobodného dýchania. 

Viac...

Ásana Váha (Tuladandásana)

Keď hľadáme jogové cvičenie, posilňujúce slobodný postoj a schopnosť aktívneho podieľania sa na živote, iste sa nezmýlime, ak priberieme do jogovej zostavy ásanu Váha.
V čom spočíva význam tejto na pohľad jednoduchej predklonovej pozície?

Viac...